Cuma , Şubat 3 2023

Dizi Kuşağı – Ötzi The Iceman-1. Bölüm

NEYDİ?

Ötzi The Iceman-1. Bölüm

1991 kışı… Schnalstal/Val Senales Vadisi’nde kar en şiddetli haliyle yağarken, kar hışırtıları arasında yürüyoruz. Rüzgar ardımızda, yüzümüze vurmaması büyük şans…

Bir yandan nefes alışlarımızı dengelemeye çalışırken, diğer yandan soğuk havanın ciğerlerimize kadar nüfuz etmesi zorluklar oluşturuyor.

Bir an duraksıyoruz. Gezgin adam Sally tökezliyor ve yüzü koyun kapaklanıyor.

Halen hızlı adımlarla yürüyüşüne devam eden ekip liderine koşarak yakınlaşıyor, rüzgarla karışan ses tınılarım arasında Sally nin geride kaldığını haber veriyorum.

9 kişilik bir ekibiz ve ekip liderimiz Cristine’in de dahil olduğu 6 kişi uzman lisans sahibi dağcılar…

Ekibin doktoru ve 25 senelik dağcı Profesör Arnyse hızla koşarak Sally’i kontrol ederken, bir yandan da sağlık teşhizatını kontrol ediyor. Sally nin alnı kanamakta. Pansumanı Profesör tarafından yapılırken, Cristine, mola vereceğimiz yerin burası olacağını ve çadırları kurmamız gerektiğini söylüyor.

Derhal işe koyuluyor, gece karanlığına kalmadan çadırlarımızı kurmak için acele ediyoruz. Kar yığıntısının üzerini tamamiyle kapladığı sarp bir kayanın ardında, çadırları sert rüzgardan korumak için çivilere sert şekilde sabitlemeye çabalıyorum. Birinci çadır hazır bile. Sally ‘ e sesleniyor ekibimizin aşçısı ve aynı zamanda sağlıkçısı Frau Zimmerman.

Sally’i profesörün de yardımlarıyla çadıra taşıyoruz. Sally’nin sağlığının iyi olduğunu profesörle gülüşmelerinden anlıyorum. Hava kararmaya yakınken çadırlarımız hazır hale geliyor. 3 çadır 9 kişilik ekibimiz için yeterli diyor Cristine.

Ateş yakmalı ve ısınmalıyız. Çadırları yamacına konuşlandırdığımız büyük kayanın rüzgarı kesiyor olması Cristine in bu işlerde ne kadar uzmanlaştığını bir kere daha gözler önüne seriyor. Darly nin yaktığı ateşte Kok kömürünün tutuşturarak sert çam ağaçlarını tutuşturmaya başlamasını keyifle izliyorum. Isınmanın verdiği haz bir kere daha ağrı veren yorgunluğumu hissettiriyor. Umarım bu sıcak ateş çevresindeki çadırlarımızı da ısıtmıştır.

Haydi o zaman…

Check Also

İstilacı Tür

NEYDİ? Sazan balığı, yaklaşık olarak 4000 yıl öncesine kadar ulaşabilen bir geçmişe sahip, insanlar tarafından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.