Pazartesi , Nisan 15 2024

İlkellikten Medeniyete “Ahşap Yapı”

Neydi?

Canlı bitkiler familyası ağaçlardan, yapı malzemesi olarak kullanılmak amacıyla elde edilen, birbirine eş veya farklı ebatlardaki ürüne kereste; İnsanoğlunun ateşi buldukları “Paleolitik Çağ” dönemlerinden beri -Bu dönemler aşağı yukarı 300-350 bin yıl kadar zamanı kapsıyor- yakacak olarak kullanılan ağaçlardan elde ettikleri parçalara ise “odun” denir.

İnsanların; ısı ihtiyaçları yanında, barınma ihtiyaçlarına da cevap veren ağaçlar; büyük ağaç oyukları zamanla,  hayal güçlerinin de gelişimi ile  ile estetik mimari örneklerine dönüşmüş, ilkel ağaç kovukları modern ahşap barınaklara dönüşmüştür...

Milattan önce 3. Yüzyıllarda Hindistan yapılaşmaları göze çarpmaktadır. Dünya’nın tüm coğrafyalarında özellikle deprem olan bölgelerde korunaklı ve sağlam temeller oluşturmasından ötürü tercih edilegelmiştir. Japonya medeniyet tarihinde Şintoizm geleneklerinde ahşap temel nitelikleriyle saygın bir materyal değerdir.

Türk coğrafyalarında “Yörük” anlayışın hakim olduğu alanlarda ahşap çok büyük değer ve önem arz eder. Özellikle Selçuklu Kümbetleri, Anadolu Selçuklu Ahşap camileri, ile Osmanlı mimarisinin de önemli temel aracı olarak kullanılagelmiştir. Özellikle 17. Yüzyıl Türki coğrafyada ahşap mimarinin en gelişmiş çağı olarak göze çarpmaktadır.

Ne oldu?

Ahşap yapılaşma günümüzde halen varlığını sürdürmektedir. Dünya üzerinde Özellikle Japonya ve Hindistan’da çok fazla olarak ahşap yapı malzemeleri kullanılan, evler, ibadethaneler görülmektedir.

Bunun yanı sıra Kanada ve Amerika’nın Alaska eyaleti ormanlık alanlara yakın bölgelerde yapılaşmada % 75 civarında ahşap malzeme kullanılmasına özen göstermektedir.

Yurdumuzda ahşap yapı malzemesinin en çok kullanıldığı bölge malumunuz olarak Karadeniz Bölgesidir. Bölgede hem kültürel etki, hem de coğrafi etkilerden dolayı ahşap malzeme kaynaklı evler göze çarpmaktadır.

Ahşap evlerde yaşayan insanların daha mutlu bireyler olduğu da bilim adamlarınca söylenmektedir.

Ahşap evlerde mutlu şekilde yaşayabilmek umuduyla…

About neydinoldu

Check Also

Eşsiz Habitat – Amazon

NEYDİ? Güney Amerika’nın kuzeyinde… Adını yerli dilinden alan, nehir debisi en yüksek ve yeryüzünde suyu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir