Pazartesi , Temmuz 15 2024

Din Bilgini Hümanist – “Desiderius Erasmus”

NEYDİ?

Aslen “aşağı diyarlı” yani Hollandalı olan Erasmus 1466-1536 yılları arasında yaşamış ve çevresine ve rönesansa “Hümanizm” anlayışı ile ilham kaynağı olmayı başarmış bir filozoftur.

Gençliği, Ortaçağ Avrupası’nda fakirlik ve sefaletle geçen Erasmus; rahip olarak belirli bir dönem manastırda görev aldı. Daha sonra ara verdiği eğitimi tamamlamak maksadıyla Paris’e gitti.

Kilisede

Eğitimini tamamlayınca İngiltere’ye daha sonra da İtalya’ya giderek hayatını sürdürdü. İtalya’nın Bologna kentinde, 1506 senesinde sanat doktoru unvanını kazandı ve Venedik’te Eski Sözler adlı ilk eserini yayımladı.

İlk eseri Eski Sözler – En meşhur eseri Deliliğe Methiye

1511 senesinde Paris’e yerleşerek “Deliliğe Methiye” adlı eserini yayımladı.

Belirli bir kitleye kendisini tanıttıktan sonra İngiltere’ye döndü. Cambridge Üniversitesinde İlahiyat profesörü oldu. Burada yaşadığı dönem boyunca kitap yazmaya devam etti. Ani bir kararla görevini bırakarak, ülkesi Hollanda’ya tekrar döndü. Dönemin Hollanda Kralı Şarlken kendisine danışmanlık görevi vererek maaş bağlattı.

Hümanizm anlayışı ile dönemin kilise baskı rejiminin tepkilerine maruz kaldı…

Kitaplarında sürekli olarak hümanistlikten ve kardeşlikten bahsetti. Dinler arası ayrımların olmamasına ve ırkların her birisinin eşit olduğuna işaret etti. İnsanın tabiatı gereğince her zaman iyi olduğu ve özüne ulaşılırsa iyiliğin dışa yansıtılabileceğini öngördü. Bu bakımdan dinde reform hareketlerini başlatan ve kiliseye karşı protestoları ile Protestanlık mezhebinin öncüsü olmuş Alman Martin Luther ile zıt düştü. Martin Luther’in özellikle Yahudi ve Türk düşmanlığının aksine tüm insanlığı savunmak yolunu seçti ve bu düşüncelerle 1536 yılında hayata gözlerini yumdu.

En meşhur eseri “The Praise of Folly”

NE OLDU?

Avrupa Birliği tarafından bir tüzük oluşturuldu.
Eğitim, öğretim, gençlik ve spor için Birlik programı adı verilen bu eğitim hareketine, belki bilinçli olarak, belki de tesadüfi şekilde Erasmus adı verildi.

Erasmus : the Union programme for education, training, youth and sport and repealing Decisions

AB sayfasından alıntıdır…

Bu kapsamda hem burs alabilmek hem de yurtdışında öğrenim görebilmek maksatlı AB Erasmus + Programı için her sene teklif çağrıları ve rehberi yayımlamaktadır.

https://www.ab.gov.tr/erasmus-programinin-2020-yili-teklif-cagrisi-ve-program-rehberi-yayinlandi_51821.html

2020 yılında Erasmus+ Programın bütçesi bir önceki yıla göre %12 artış sağlayarak 3 milyar Avroya ulaşmıştır. Program her yıl olduğu gibi projeler yoluyla genç Avrupalıların yurtdışında çalışma, eğitim veya mesleki deneyim kazanmaları için daha fazla fırsat sağlayamaya devam etmektedir.

AB sayfasından alıntıdır…

About neydinoldu

Check Also

Antik Dönem Filozofu Socrates’ten…

NEYDİ? Socrates: Antik dönem Yunan Filozofu; Platon: Socrates’in öğrencisi; Ademantus: Platon’un erkek kardeşi olduğu söylenegelmiştir. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir