Pazartesi , Nisan 15 2024

Dünyanın Yedi Harikası

NEYDİ?

1. Karia satrabı; Persli Mausolos’un mezar anıtı, Güneybatı Anadolu’da Halikarnas – yani bugünkü adıyla Bodrum’da bulunmaktadır. Bu büyük anıt-kabir, Persli Mausolos’un ölümünden sonra karısı tarafından İ.Ö. 4. yüzyılda yaptırılmıştı.

Dikdörtgen bir kaide üzerinde bulunan bu eser 42 metre yüksekliğinde. Zamanında üstü büyük bir çatı ile kaplıydı. Çatının tepesinde, içinde tanrıların heykelleri bulunan dört atlı bir araba vardı.

Günümüzde maalesef, vicdansız defineciler tarafından keşfedilen bu harika eserin, temelleri tüm hatları ile ortaya çıkarılmıştır. Bölgede kalıntılar da mevcuttur.

Antik Dönem Karya Krallığı
Halikarnas Mozolesi

2. Artemis tapınağı, Batı Anadolu’da, İzmir’in Selçuk ilçesi sınırları içerisinde, Efes antik şehrinde idi. Tanrıça Artemis için yapılmıştı. Tapınağın yapımı İ.Ö. 480 yılında bitirilmişti. “Bugün bazı kalıntıları bulunmaktadır.”

Artemis Tapınağı

3 Rodos heykeli, tanrı Apollon’ un tamamı tunçtan yapılmış heykelidir. İ.Ö. 280 yılında Rodos limanının girişine yaptırılmıştı. Aşağı yukarı 35 m. yükseklikte olduğu sanılmaktadır.

Bölgedeki söylentilere ve yazımlara göre gemiler, heykelin bacakları arasından geçerek limana girermiş. Bölgede meydana gelen büyük bir deprem sırasında devrilmiş…

Rodos Heykeli

4. Zeus heykeli, Eskiçağ’ın tanınmış heykeltraşı Fidias tarafından altın ve fildişinden, Olimpia’daki Zeus tapınağı için İ.Ö 5. yüzyılda yapılmıştı.. 14 metre yüksekliğinde idi. Ancak, ne yazıktır ki hiçbir izine rastlanmamıştır.

Zeus Heykeli

5. İskenderiye feneri, Mısır’da İskenderiye limanında, girişte bulunan bir ada üzerinde idi. Mısır Helenistik dönem krallığı olan Ptolemeler zamanında yaptırılan fener, İ.Ö. 246 yılında tamamlanmıştı. 140 m. yükseklikteki fener binasının tepesinde gece sabaha kadar ateş yakılırdı. İskenderiye feneri, İ.S. 1300’de vuku bulan büyük bir depremde yıkıldı.

İskenderiye Feneri

6. Mısır piramitleri, sağlam olarak günümüze kadar gelmiştir. Bunlar, Eskiçağ’ da Mısır kralları (firavunlar) için İ.Ö. 2650 – 2500 yıları arasında yapılan eşsiz mezarlardır.

Mısır Piramitleri

7. Babil’in asma bahçeleri, İkinci Babil devletinin hükümdarı NabuKadNezar tarafından İ.Ö. 6. yüzyılda yaptırılmıştı. Üst üste yedi kat olan görkemli asma bahçeleri, 25 m. yükseklikteki kemerler üzerine oturtulmuştu. Bu katlar üzerinde asmalar haricinde, bölgeye uyum sağlamış endemik türdeki bitkiler ve ağaçlar yetiştirilirdi.

Babil’in Asma Bahçeleri

NE OLDU?

About neydinoldu

Check Also

Eşsiz Habitat – Amazon

NEYDİ? Güney Amerika’nın kuzeyinde… Adını yerli dilinden alan, nehir debisi en yüksek ve yeryüzünde suyu …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir