Çarşamba , Mayıs 22 2024

Ay Dede

NEYDİ?

Dünyamızın tek uydusu…

Dünyamızın elips dönüş durumuna göre yakın ya da uzak konumlarda olabilmektedir.

Buna göre dünyaya en uzak konumda iken 406500 kilometre uzaklıkta;

en az uzak konumda iken ise 356000 kilometre uzaklıkta olabilmektedir.

Çapı 3500 kilometredir. Kütlesi dünyanın 81’de biri kadardır. Su ve atmosferi yoktur. Yüzey sıcaklığının 150 derece kadar olduğu tahmin edilmektedir. Bundan dolayı canlıların yaşamasına imkan yoktur.

Güneş ışınlarını yansıttığından parlak şekilde geceleri, Dünyadan her zaman aynı yüzeyi görünür.

Ay yüzeyinde büyük düzlükler, yükseltiler, kraterler bulunur. Ay çekim gücü dünyada Gel – git olaylarına sebep olmaktadır.

Dolunayda ve Yeniay konumlarında denizlerimizdeki kabarma çok fazla olur ve taşkınlara sebebiyet verir.

Aya insansız olarak uzay taşıtı ile ilk defa 1959 senesinde erişilmiştir. Bu sert inişler şeklinde cereyan etti.

İlk defa yumuşak iniş yapılması ile 1969’da ulaşıldı. Neil Armstrong  “That’s one small step for [a] man, one giant leap for mankind.” diyerek, ayda, insanlık için ilk adımını atmıştır.

Uzaya çıkan ilk insan ise Rus Yuri Gagarin olmuştur. 1961 yılında ilk defa dünya atmosferi dışına çıkarak uzaya erişmiştir.

NE OLDU?

2023 senesinde Türkiyemizin, aya sert iniş yapacağı duyuruldu. Sert iniş; yani çarpma yoluyla erişim…

Atatürk “İstikbal göklerdedir. Çünkü göklerini koruyamayan milletler yarınlarından asla emin olamazlar. Her işte olduğu gibi havacılıkta da en yüksek seviyede, gökte seni bekleyen yerini az zamanda dolduracaksın, Ey Türk Genci! Kısa zamanda gökte seni bekleyen yerini alacaksın.” demiş 1925 senesinde Türk Tayyare Cemiyetinin açılış konuşmasında…

Ama temel meselenin ekonomik bağımsızlığı sağlamak, dış ülkelere bağlı olmadan, üreterek güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti oluşturmak olduğunun da faaliyetleri ile önemine temas etmiş.

Birkaç örnek vermek gerekirse borçlarımızı portakal üreterek satarak ödemişiz. AOÇ’yi kurarak tarımsal kalkınmanın önemine vurgu etmiş.

Yurdun bir çok bölgesine farklı alanlarda, tekstil,dokuma,çimento,imalat fabrikaları oluşturarak üretimdeki önemi analiz etmiş.

Yani; güçlü bir Türkiye olabilmek için, önce memleketin ekonomisinin, ülke refah seviyesinin önemini görmek; işsizliğe çareler aramak, beyin göçü yerine istihdamlarla ülkeyi bayındır hale getirmek temel hedeflerimiz olmalıdır.

Geçim derdi yaşamayacak, işsizlikle boğuşmayacak olan Türk insanı/gençliği; üstün zekasıyla ve buluş kabiliyeti ile göklerinde parlayan yıldızı olacaktır.

About neydinoldu

Check Also

Kripto Para – Coin

NEYDİ? Kripto para hayatımıza 2017 sonrasında girmeye başladı. Yakın zamana kadar da tüm insanları para …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir