Pazartesi , Mayıs 27 2024

N’Golo Kanté

NEYDİ?

N’Golo Kanté, 29 Mart 1991’de Fransa’nın Paris kentinde, daha iyi bir yaşam arayışı için Fransa’ya göç eden Mali’li bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasını daha 11 yaşındayken kaybetti. Kanté, Paris’e çok yakın olan Rueil Malmaison adında yoğun nüfuslu bir kasabada yaşarken, babası ile beraber kilometrelerce yürüyüp değerli atıkları ve çöpleri toplayıp geri dönüşüm firmalarına satıyordu.

Geri dönüşüm çöpleri toplamanın ailesini bu durumdan kurtarmak için sürdürülebilir olmadığını çok iyi bilen Kanté, başka seçenekleri düşünmesi gerektiğini biliyordu. 1998 dünya kupası Fransa’da başladığında, Kanté futbol taraftarlarının bıraktığı çöpleri toplayarak daha fazla para kazanma fırsatı doğmuştu.

Fransa 1998 yılında ilk defa dünya kupasını kazandı ve heyecanlı kutlamalar sırasında Kanté bu fırsatı futbolda gördü. İnanılmaz bir başarıya imza atan Fransız milli takımında kendisi gibi birkaç göçmenin olduğunu da görmüş oldu. Bu yüzden, Fransa Milli Takımı’ndaki bazı Afrikalı göçmen kahramanlar gibi futbolcu olmayı arzuladı.

Dünya kupasından sonra Fransa’da futbol akademileri kurulmaya başlanmıştı, Kanté hayallerini gerçeğe dönüştürmek için adım atmaya başlaması çok uzun sürmedi. Futbol kariyerine 8 yaşında JS Suresnes’de başladı ve 11 yılı bu kulüpte geçirdi. Çalışkan zihniyeti ve alçak gönüllülüğü eğitiminin ilk gününden itibaren belliydi. Gençlik akademisinin geri kalanından 3 yaş daha gençti ve en küçük çocuktu, ancak takımı oyun ve kupa kazanmalarına yardımcı olması için ona güveniyordu.

Sıkı çalışması Suresnes’teki herkesi etkilemiş ve kulüp başkanının kendisini Boulogne’a sokmak için bağlantılarını kullanmıştı. 2010 yılında Boulogne ile sözleşme imzalanmıştı. İlk maçına takımının küme düşmeyi garantilediği Fransa 2. Lig’de 2012 yılında Monako’ya karşı 11 dakika oynadı.

10 Ağustos 2012 tarihinde kariyerinin ilk golünü Luzenac attı ve takımına galibiyeti getirdi.

2013 yılı geldiğinde Kanté Ligue 2 de oynayan Caen’e transfer oldu ve takımın tüm maçlarında forma şansı buldu.

NOLDU?

3 Ağustos 2015 tarihinde Kanté Primier Lig’de oynayan Leicester City takımına 9 milyon €’ ya transfer oldu.

Leicester City’deki performansından sonra 16 Temmuz 2016 tarihinde 35.8 milyon €’ya Chelsea’ye transfer oldu ve 5 yıllık sözleşme imzaladı.

About neydinoldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir